Havarijní pojištění

Pro někoho naprostá nutnost, pro většinu však zbytečný luxus. Jak je to s havarijním pojištěním? Vyplatí se každému, nebo jde opravdu o produkt pro „horních deset tisíc“? V rozhodování by vám mohlo pomoci naše shrnutí, co můžete od havarijního pojištění čekat + tipy, jak ho získat co nejlevněji.

Před čím mě ochrání?

Pokud budete dostatečně opatrní a sáhnete hlouběji do kapsy, tak klidně i před vším. V posledních letech je populární takzvané ALL-RISK pojištění, díky kterému jste chránění před veškerými negativními vlivy, které mohou vaše vozidlo potkat. Samozřejmě, je nutné zmínit, že havarijní pojištění je pouze doplněk pro zákonné povinné pojištění. Pro povinné ručení srovnání s havarijním pojištěním nepřipadá v úvahu, protože jde o jiný produkt, který chrání před naprosto jinými riziky. Pokud chcete vědět více o povinném ručení, na naší stránce je pro vás připraven článek právě pro vás.

ALL-RISK vás finančně chrání v případě nehody, krádeže, vandalismu nebo i při zásahu přírodním živlem (na konkrétní krytí se však vždy dotažte ve vaší pojišťovně). Pokud například způsobíte nehodu, při které bude zároveň poškozen i váš automobil, havarijní pojištění zaplatí škodu na vašem automobilu, což povinné ručení nedokáže.

Kolik to stojí?

Výpočet havarijního pojištění je ještě mnohem náročnější, než výpočet povinného ručení. Parametry, které mají vliv, jsou hlavně:

  • Pořizovací cena vozidla
  • Stáří vozidla, které určuje obecnou cenu vozidla
  • Typ vozidla, objem jeho motoru
  • Zabezpečení vozidla- nadstandardní zabezpečení snižuje cenu pojistného
  • Spoluúčast, nejčastěji 10% a třeba i minimálně 10 000Kč, ale pokud chcete, můžete se pojistit i bez spoluúčasti, což vyjde dráž, nebo s vyšší spoluúčastí, která dál cenu pojistného sníží, ale v případě nehody/odcizení/vandalismu si budete muset sáhnout hlouběji do vlastní kapsy

Havarijní pojištění, jako nadstandard, není levné. Pro nový vůz v ceně půl milionu korun si budete muset (i se započteným bonusem z povinného ručení, který některé pojišťovny převádějí) připravit ročně i 10 000Kč a pokud byste chtěli pojištění bez spoluúčasti, tak ještě víc. Se stejným vozidlem, vyšším bonusem a vyšší spoluúčastí se můžete však dostat i pod 5000Kč ročně, což už není tak špatné.