Pojištění online

Hit posledních let, sjednávání povinného ručení po internetu, má trochu překvapivě pro některé klienty i negativní dopady. Pro koho a proč? I k tomu se dostaneme, ale nejdříve si povězme něco o výhodách, které jsou pro klientů výraznější, než případné nevýhody.

Přehled

Mezi největší výhody pojištění online patří bezesporu přehled, jaký můžete na internetu o nabídkách jednotlivých pojišťoven získat. Důkaz budiž i naše stránka. Nejen stránky pojišťoven, ale i různých třetích společností, které poskytují online kalkulátory pojištění nebo informace. Kalkulátory vám pomohou vybrat to nejlevnější povinné ručení, které můžete získat a to okamžitě, po zadání několika málo potřebných informací.

Každý kdo využívá povinné ručení srovnání potřebuje, vzniká tím i tlak na pojišťovny, aby nabízely výhodné ceny, protože nabídka konkurence je vždy na dosah ruky. Své nabídky, většinou ještě výhodnější, zde prezentují i společnosti, které povinné ručení zprostředkovávají, takže pokud se chcete svěřit do rukou specialistů, máte i zde na výběr.

Sleva a pohodlí

Kromě správně vybrané pojišťovny můžete ušetřit i samotnou online formou sjednání pojištění. Většina pojišťoven za online sjednání poskytuje slevu na pojistném. Většinou se jedná o zhruba pět procent, ale některé pojišťovny nabízejí i atraktivnějších procent patnáct.

Pohodlí je pak dalším příjemným bonusem, protože pro sjednání nového povinného ručení vůbec nemusíte opustit váš počítač a domov. Pokud disponujete platební kartou a sjednané pojištění zaplatíte okamžitě, můžete si dokonce doma ihned vytisknout dočasnou zelenou kartu, takže pro nové výhodné povinné ručení nemusíte udělat ani krok.

Nevýhody pro náročné

Online pojištění není výhodné pro každého a u všech pojišťoven. Souvisí to s tím, že některé slevy v kombinovaných službách mohou převýšit slevu za online sjednání. Tyto balíčky služeb pak nejsou po internetu dostupné, takže chtě nechtě musí náročnější klient dojít na pobočku a vše sjednat osobně. Jedná se o různé varianty povinné ručení+havarijní pojištění a podobně, ale ani zde nelze generalizovat a je nutné se seznámit s nabídkou vaší pojišťovny.

Porovnání asistenčních služeb III

SLAVIA pojišťovna

Produkt Slavia assistance poskytuje relativně standardní rozsah asistenčních služeb, pokud bereme v potaz hlavně asistence zdarma. Naštěstí i za něj nemusíme platit, pokud však zvolíme vyšší variantu povinného ručení od pojišťovny Slavia (POV PROFI). Pokud zvolíme základní variantu, pomoci v tísni se nedočkáme.

Podobná situace je i u havarijního pojištění, ke kterému bohužel asistenční služby musíme přiobjednat zvlášť, za další poplatek. Slavia je tak zajímavější hlavně pro své bezprecedentní pojištění pokut KRYŠTOF, kterým před lety rozvířila stále živé diskuze o morálnosti takového produktu. Bohužel (naštěstí?) však ani KRYŠTOF není ani zdaleka stoprocentní ochranou před pokutami a vyplatí se jen při vážnějších přestupcích.

Triglav pojišťovna

Tato původem slovinská pojišťovna nabízí ke svému povinnému ručení i havarijnímu pojištění zdarma asistenční služby pro území ČR i zahraničí. Rozsah je standardní, ale zajímavější je cena doplňkového připojení, které si můžete snadno objednat. Za rok je tato cena pouhých 260Kč, což je opravdu směšná částka, za kterou dostanete rozšířený balíček asistenčních služeb i vyšší limity plnění.

Uniqa pojišťovna

Pojišťovna Uniqa patří mezi společnosti, které mají asistenční služby na opravdu vysoké úrovni, a to platí i pro ty zdarma. Žádné omezení na nehodu nebo maximálně i poruchu, pomůže vám vždy a všude, byť jde u základní asistence většinou pouze o zorganizování pomoci, kterou si poté musíte sami zaplatit. Tato základní asistence přichází zdarma s každým havarijním pojištěním i povinným ručením od pojišťovny Uniqa. Dále lze tuto asistence rozšířit- v této rozšířené asistenci najdete i nezvyklé položky, jako je například zaplacení kauce v zahraničí až 7500 euro.

Wüstenrot pojišťovna

U této německé stavební spořitelny/pojišťovny jsou asistenční služby celkem logicky rozděleny do tří balíčků. Ten úplně nejmenší získáte zdarma jako doplněk pro povinné ručení. Obsahuje nejpotřebnější druhy asistence a to pro případ havárie nebo řádění přírodních živlů. Vyšší balíček asistenčních služeb dostanete k havarijnímu pojištění. Největším rozdílem je rozšíření asistence i pro případ vandalismu, poruchy a krádeže.

Poslední, nejobjemnější balíček asistence si už musíte zaplatit zvlášť. Velkou změnou oproti „gratis“ verzím asistenčních služeb je pojištění „pochybení řidiče“, které obsáhne například problémy s klíčky od automobilu, vybitý akumulátor a podobně.

Porovnání asistenčních služeb II

ČSOB pojišťovna

Nenechte se odradit velmi nepřehlednými internetovými stránkami této pojišťovny. Havarijní pojištění i povinné ručení od ČSOB přichází s velmi rozsáhlými asistenčními službami, které se rozhodně vyplatí zvážit. Sleva 5% na produkty pojištění vozidel pro stávající klienty ČSOB taktéž potěší.Více informací najdete na stránkách pojišťovny: www.csob.cz

Generali pojišťovna

Zato Generali má své stránky skvěle přehledné, co však chybí, jsou rozsáhlejší asistenční služby. Základní asistence, zdarma k povinnému ručení, se omezuje na havárii automobilu, pro vozidla mladší jedenácti let i na případ poruchy.

Zajímavější je příplatková asistence, která pro osobní vůz vyjde pouze na 500Kč ročně, ale celkově není proklamovaný rozsah asistenčních služeb u Generali ničím výjimečný ani extra lákavý.

Hasičská vzájemná pojišťovna

Hasičská vzájemná pojišťovna, jako jedna z menších pojišťoven na našem trhu, si musí trochu „vypomoci“ s konkurencí. Její asistenční služby obstarává AXA. Základní asistence je dostupná u povinného ručení a to podle limitu plnění povinného ručení v nižší a vyšší verzi. K havarijnímu pojištění od Hasičské vzájemné pojišťovny dostanete také velmi rozsáhlou asistenci od pojišťovny AXA zdarma.

Kooperativa pojišťovna

Kooperativa používá asistenční služby velmi flexibilně. K povinnému ručení je získáte zdarma, ale k havarijnímu pojištění je jejich balíček o mnoho objemnější. Zároveň můžete k povinnému ručení Benefit získat rozsáhlejší asistenční služby v případě, že spadáte do vyšší bonusové kategorie B3. Je nutné ale počítat s tím, že asistenční služby zdarma zde fungují pouze pro nehodu, respektive pro nehodu+poruchu v zahraničí. Kooperativa dále nabízí samozřejmě i příplatkové povinné ručení pro náročnější klienty.

Asistenční služby

V tomto článku se můžete dočíst něco o asistenčních službách jednotlivých pojišťoven působících na našem trhu. Zaměřujeme se hlavně na to, jaké asistenční služby dostanete zdarma a k jakému produktu, protože maximální rozsah asistenčních služeb má většina pojišťoven shodný.

Allianz

U Allianz získáte základní asistenční služby zdarma k povinnému ručení i k havarijnímu pojištění. Pokud si sjednáte obojí, tak se dokonce limity této základní asistence zdvojnásobují, takže vlastně můžete mít 2 základní asistence najednou. Základní asistenční služby můžete využít jak v případě havárie, tak i vandalismu nebo po neblahém působení přírodních živlů. Vztahuje se i na krádeže a poruchy.

V ceně (tedy zdarma) máte například příjezd asistenčního vozidla, opravu nebo vyproštění svého vozidla na místě, a to jak v ČR, tak v cizině. Většina služeb je však s velmi nízkým limitem, případně je pojišťovnou pouze zorganizována a platit budete muset sami. Ale zdarma řidiči ocení i to.

AXA

Zde je situace poměrně dobrá, rozsah asistenčních služeb zdarma je velký. Asistenční služby k havarijnímu pojištění i k povinnému ručení platí i pro zahraničí a můžete například využít i zapůjčení náhradního vozu, v cizině až na 48 hodin. Zdarma dostanete i pojištění právní ochrany, pojištění ztráty klíčků od vozidla a spoustu dalších příjemných doplňků, které rozhodně nejsou jinde standardem. I AXA některé služby pouze zprostředkovává, jde hlavně o služby spojené s poruchou vozidla na území České republiky (v zahraničí je opět tato asistence podpořena limitem plnění, který můžete využít).

Česká pojišťovna

U naší největší pojišťovny získáte základní balíček asistenčních služeb zdarma, pokud si zřídíte havarijní pojištění. K povinnému ručení také, ale kromě varianty Start, takže pokud chcete asistenční služby k povinnému ručení zdarma, vyhněte se právě variantě Start. Rozsah asistenčních služeb není ničím výjimečný, ale zajímavá je jedna služby poskytovaná ČP. Jde o asistenční služby pro všechny účastníky nehody, kterou způsobíte- pokud tedy někoho „nabouráte“, dost možná oběť nehody ještě potěšíte tím, že ji vaše pojišťovna nad rámec povinného ručení zajistí i asistenci.

Havarijní pojištění

Pro někoho naprostá nutnost, pro většinu však zbytečný luxus. Jak je to s havarijním pojištěním? Vyplatí se každému, nebo jde opravdu o produkt pro „horních deset tisíc“? V rozhodování by vám mohlo pomoci naše shrnutí, co můžete od havarijního pojištění čekat + tipy, jak ho získat co nejlevněji.

Před čím mě ochrání?

Pokud budete dostatečně opatrní a sáhnete hlouběji do kapsy, tak klidně i před vším. V posledních letech je populární takzvané ALL-RISK pojištění, díky kterému jste chránění před veškerými negativními vlivy, které mohou vaše vozidlo potkat. Samozřejmě, je nutné zmínit, že havarijní pojištění je pouze doplněk pro zákonné povinné pojištění. Pro povinné ručení srovnání s havarijním pojištěním nepřipadá v úvahu, protože jde o jiný produkt, který chrání před naprosto jinými riziky. Pokud chcete vědět více o povinném ručení, na naší stránce je pro vás připraven článek právě pro vás.

ALL-RISK vás finančně chrání v případě nehody, krádeže, vandalismu nebo i při zásahu přírodním živlem (na konkrétní krytí se však vždy dotažte ve vaší pojišťovně). Pokud například způsobíte nehodu, při které bude zároveň poškozen i váš automobil, havarijní pojištění zaplatí škodu na vašem automobilu, což povinné ručení nedokáže.

Kolik to stojí?

Výpočet havarijního pojištění je ještě mnohem náročnější, než výpočet povinného ručení. Parametry, které mají vliv, jsou hlavně:

  • Pořizovací cena vozidla
  • Stáří vozidla, které určuje obecnou cenu vozidla
  • Typ vozidla, objem jeho motoru
  • Zabezpečení vozidla- nadstandardní zabezpečení snižuje cenu pojistného
  • Spoluúčast, nejčastěji 10% a třeba i minimálně 10 000Kč, ale pokud chcete, můžete se pojistit i bez spoluúčasti, což vyjde dráž, nebo s vyšší spoluúčastí, která dál cenu pojistného sníží, ale v případě nehody/odcizení/vandalismu si budete muset sáhnout hlouběji do vlastní kapsy

Havarijní pojištění, jako nadstandard, není levné. Pro nový vůz v ceně půl milionu korun si budete muset (i se započteným bonusem z povinného ručení, který některé pojišťovny převádějí) připravit ročně i 10 000Kč a pokud byste chtěli pojištění bez spoluúčasti, tak ještě víc. Se stejným vozidlem, vyšším bonusem a vyšší spoluúčastí se můžete však dostat i pod 5000Kč ročně, což už není tak špatné.

Absolutní ochrana- GAP

GAP pojištění, v češtině nejčastěji překládáno jako pojištění pořizovací ceny vozu, je doplňkem k havarijnímu pojištění, který přidává zcela nový rozměr ochrany. Pokud je vaše vozidlo pod havarijním pojištěním zničeno při havárii nebo odcizeno zlodějem, peněžní obnos, který obdržíte, určuje takzvaná obecná cena vozidla.

Obecná cena vozidla odpovídá tržní hodnotě vozu daného typu a stáří a velice rychle klesá. Po roce užívání vozu je pouze dvoutřetinová oproti nákupní ceně vozu, po třech letech stěží poloviční. Pokud si tedy zakoupíte vůz za milion korun a po třech letech je vám odcizen, pak je jeho obecná cena cca 500 000Kč, a pokud máte havarijní pojištění s 10% spoluúčastí (nejčastější), tak dostanete od pojišťovny pouze 450 000Kč. A je dost možné, že za tento obnos peněz už stejný vůz ve stejném nebo lepším stavu prostě neseženete.

Nejprve jakou součást leasingu se však v osmdesátých letech začal ve světě prosazovat produkt GAP pojištění. Jak funguje? Pokud si vezmeme předchozí příklad, tak GAP pojištění doplatí jak 500 000Kč, jako rozdíl mezi pořizovací cenou vozidla a obecnou cenou vyplacenou pojišťovnou, tak 50 000Kč ze spoluúčasti (na pojištění spoluúčasti se ptejte u své pojišťovny, nemusí být součástí GAP pojištění).

Bohužel i GAP pojištění je v dnešní době značně roztříštěné. Každý poskytovatel pojištění si ho představuje trochu jinak, proto je příklad výše nutno brát pouze jako ilustrační, byť i takové GAP pojištění můžete získat. Nejběžněji právě k nákupu nového vozu na leasing.

Cena tohoto nadstandardu je také těžko určitelná, protože se často vyskytuje právě u leasingu, ke kterému je, buď zdarma, nebo za výhodnou cenu. Obecně ale platí, že si připlatíte hezkých pár tisíc korun ročně. V případě, že máte (což rozhodně máte) povinné ručení i havarijní pojištění+nadstavbu GAP, tak za rok vynaložíte opravdu vysoké částky na pojištění. Cena za absolutní ochranu je vysoká, proto zvažujte, zda se vám vyplatí, nebo zda jde o zbytečný luxus.